Ruth Childs | SCARLETT’S

Urodzona w 1984 roku w Londynie amerykańsko brytyjska tancerka, performerka i piosenkarka mieszkająca w Genewie. Studiowała taniec klasyczny i muzykę w Stanach Zjednoczonych. W 2003 roku przyłączyła się do Ballet Junior w Genewie i pracowała tam z wieloma twórcami wykorzystującymi różne metody tańca.

autor zdjęcia: Georges Cabrera (copyright ADC, Genève)

Wśród nich byli m.in: Jean-Marc Heim, Foofwa d'Imobilité, Jozsef Trefeli, Massimo Furlan, Gilles Jobin i La Ribot. W 2014 zaczęła rozwijać swoją autorską twórczość pod nazwą SCARLETT'S, łącząc performans, film i muzykę. Prowadzi również zespół muzyczny SCARLETT’S FALL w duecie ze Stéphanem Vecchione. W 2015 roku “odziedziczyła” zestaw tanecznych solowych choreografii po swojej ciotce, Lucindzie Childs, legendarnej artystce Judson Dance Theater w Nowym Jorku, które wykonuje z sukcesem do dziś.

Lucinda Childs – (ur. 1940) amerykańska tancerka i choreografka, zaliczana do nurtu postmodernizmu w tańcu współczesnym. Nieustannie eksperymentując stworzyła niepowtarzalny styl, w ramach którego z najprostszych ruchów ciała kreowała skomplikowane choreograficzne arcydzieła. Karierę rozpoczęła w 1963 roku w Judson Dance Theater w Nowym Jorku, a w 1973 roku założyła własną grupę taneczną, z którą stworzyła ponad 50 prac, solo i w zespole. Wielokrotnie pracowała dla teatru i opery, m.in. z Robertem Wilsonem i Philipem Glassem. Laureatka Bessie Award for Sustained Achievement (2001) oraz NEA/NEFA American Masterpiece Award. (2009). W 2016 roku Narodowe Centrum Tańca w Paryżu zorganizowało wystawę retrospektywną dedykowaną jej twórczości.

Szwajcaria