Rabih Mroué | DANCE ON

W swoich projektach łączy sztuki wizualne, performans i teatr, miesza rzeczywistość i fikcję. W swoich realizacjach często nawiązuje do sytuacji politycznej w Libanie. Chętnie używa codziennych przedmiotów i materiałów, wykorzystuje dokumenty, fotografie, filmy wideo i obiekty, jako punkt wyjścia do pracy artystycznej.

Urodzony w 1967 roku w Bejrucie libański artysta, aktor i reżyser mieszkający obecnie w Berlinie. Mroué  jest współzałożycielem i członkiem zarządu Beirut Art Center i współwydawcą magazynu The Drama Review (NYC), w latach 2012–15 był członkiem International Research Center “Interweaving Performance Cultures” w Berlinie. Jego najsłynniejsze przedstawienia z ostatniego okresu to: Ode to Joy (2015) i Riding on a cloud (2013). W 2016 roku wyreżyserował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy sztukę pt. Tu Wersalu nie będzie, poświęconą postaci Andrzeja Leppera. Jego prace były prezentowane m.in. w MoMA w Nowym Jorku (2015) i na DOCUMENTA w Kassel (2012).

Misją DANCE On ENSEMBLE jest spowodowanie wielkiej zmiany w światowym tańcu, dzięki której choreografie tworzone dla i wspólnie z dojrzałymi doświadczonymi tancerzami staną się normą, a nie wyjątkiem. Zespół,  sięgając po pełne spektrum środków: od tańca przez performans po teatr,  buduje swój repertuar pracując ze światowej sławy choreografami i reżyserami, takimi jak Rabih  Mroué. Libański artysta z pomocą zespołu DANCE ON ENSEMBLE buduje sceniczną opowieść z elementów wywiedzionych z ich własnego życia. Ciała doświadczonych performerów traktuje jako swego rodzaju „osobiste archiwum” - miejsce osadzania się latami doświadczeń, wspomnień, emocji, traum. Dzięki nim bada związki pomiędzy obecnością i nieobecnością, realnością i fikcją, przeszłością i teraźniejszością.

Liban | Niemcy