TO DANCE | Christina Ciupke (Niemcy)

projekt otwarty
4-6 października / 14:00 - 17:00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
hol główny, wstęp wolny

Ciupke zgłębia tradycyjne „oprzyrządowanie” tanecznego występu odziedziczone z przeszłości i pyta o to, jaki będzie taniec przyszłości.

Nasze zainteresowanie tradycyjnym, odziedziczonym z przeszłości „oprzyrządowaniem“ tanecznego występu wiąże się z dążeniem do ponownego rozważenia kwestii przyszłości tańca.

W ciągu ostatnich czterech lat, w następujących po sobie stopniowo etapach przebadaliśmy na nowo różnorodne komponenty bez których taniec, rozumiany jako wydarzenie o charakterze teatralnym, nie mógłby funkcjonować. Jedynym aspektem który nie został ujęty w naszych badaniach jest akt performatywny – czyli sam taniec. Obecnie znajdujemy się na etapie powracania do pojęcia ciała w tańcu, wyobrażając je sobie w odosobnieniu, jako swoisty „obiekt choreograficzny“.

Zaproszenie do Warszawy i okazja do umieszczenia owego obiektu w muzeum, czyli miejscu gdzie przeszłość jest jednocześnie uwieczniania i przekraczana, stwarza nam możliwość do zaprezentowania naszego projektu w zupełnie nowym i rozległym kontekście. Jeśli bowiem istnieje ścieżka łącząca pamięć z utopią, bez wątpienia biegnie ona poprzez ciało w tańcu.

Christina Ciupke to performerka i choreografka z Berlina, która rozwija projekty we współpracy z artystami zajmującymi się tańcem, jak i innymi dziedzinami sztuki. Dodychczas współpracowała z choreografami Nikiem Haffnerem i Martem Kangro, autorką filmów Lucy Cash, artystą wizualnym Larsem ø Rambergiem, kompozytorem Borisem Hauf oraz dramaturgiem Igorem Dobričićem. W latach 2003-2004, Christina Ciupke występowała gościnnie w Zentrum für Kunst und Medientechnologie (ZKM) w Karlsruhe.

W 2003 r. zdobyła tytul magistra choreografii w Amsterdam School of the Arts. W swojej pracy bada obszary, w ktorych bliskość i dystans, poczucie czasu i bycia razem wśród publiczności i wykonawców są nieustannie negocjowane.

www.christinaciupke.com
 

Igor Dobričić studiował dramaturgię na wydziale sztuk dramatycznych Akademii Sztuk Pieknych w Belgradzie. W latach 200-2004 uczestniczył w programie Master of Theatre w Amsterdamie (DesArts). Jest wykładowcą w Amsterdam School for New Dance (SNDO), a od 2009 r. również pracownikiem naukowym Amsterdam School of the Arts, gdzie pracuje nad długoterminowym projektem badawczym pt. Table Talks. Od 2014 r. uczestniczy gościnnie w programie rezydencyjnym dla artystów-choreografów K3 w Hamburgu jako dramaturg. Dobričić współpracuje jako dramaturg i doradca artystyczny z wieloma choreografami, w tym m.in. Nicole Beutler, Alma Söderberg, Keren Levi oraz Meg Stuart.

 

koncepcja: Christina Ciupke i Igor Dobričić
wykonanie: Christina Ciupke
produkcja: Ciało/Umysł Foundation, Barbara Greiner

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” – apap (advancing performing arts project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.